Fedora Release Notes - en to fr translation catalogue (63 entries)

note: Tag: title
en: Revision History
fr: Historique des révisions

note: Tag: member
en: Minimum RAM correction - BZ#754439
fr: Correction à propos du minimum de RAM requise  - BZ#754439

note: Tag: member
en: Service name changes - BZ#754145
fr: Modification du nom des services - BZ#754145

note: Tag: member
en: Change verbiage around CPU requirements - BZ#499585
fr: Modification des commentaires à propos des requis CPU - BZ#499585

note: Tag: member
en: Trusted boot didn't make it to F16 (Overview, Boot)
fr: Le démarrage sécurisé n'a pas été activé pour F16 (Aperçu, Démarrage)

note: Tag: member
en: Added Ask Fedora - BZ#748653
fr: Ajout de Ask Fedora - BZ#748653

note: Tag: member
en: Added list of contributors
fr: Ajout de la liste des contributeurs

note: Tag: member
en: Various typos - BZ#741975
fr: De nombreuses corrections - BZ#741975

note: Tag: member
en: Better prose on systemd database handling - BZ#743614
fr: Phrase sur systemd améliorée - BZ#743614

note: Tag: member
en: Improved prose in setting up multiple PostgreSQL servers - BZ#743618
fr: Paragraphe sur PostgreSQL amélioré - BZ#743618

note: Tag: member
en: Warning about GRUB user - BZ#737187
fr: Ajout d'une note sur l'utilisateur GRUB - BZ#737187

note: Tag: member
en: Include mention of D2 - BZ#743960
fr: Ajout de D2 - BZ#743960

note: Tag: member
en: Warning about UID/GID change - BZ#739661
fr: Note sur les modifications de UID/GID - BZ#739661

note: Tag: member
en: Clean up links
fr: Meilleurs liens

note: Tag: member
en: rc.local no longer packaged - BZ#745235
fr: rc.local n'est plus empaqueté - BZ#745235

note: Tag: member
en: Virtualization security - BZ#746015
fr: Sécurité en virtualisation - BZ#746015

note: Tag: member
en: GTK capitalization - BZ#747940
fr: GTK en majuscule - BZ#747940

note: Tag: member
en: QEMU capitalization - BZ#746672 against VG
fr: QEMU en majuscule- BZ#746672 sur le VG

note: Tag: member
en: Dedication to Dennis Ritchie
fr: Hommage à

note: Tag: member
en: Release
fr: Sortie

note: Tag: member
en: Mentions of F16 - BZ#741830
fr: Référence à F16 - BZ#741830

note: Tag: member
en: Typo in Grub - BZ#743981
fr: Orthographe sur GRUB - BZ#743981

note: Tag: member
en: Additional index terms
fr: Plus de composant dans l'index

note: Tag: member
en: Release for F16 Beta
fr: Sortie de la version bêta pour F16

note: Tag: member
en: Required memory for installation (BZ#699770)
fr: Mémoire requise pour l'installation (BZ#699770)

note: Tag: member
en: Typo in Virtualization (BZ#705928)
fr: Orthographe dans virtualisation (BZ#705928)

note: Tag: member
en: gnuplot not GNU plot (BZ#707318)
fr: gnuplot (BZ#707318)

note: Tag: member
en: device naming (BZ#707730)
fr: nom des périphériques (BZ#707730)

note: Tag: member
en: Correct version number of boost (BZ#707786)
fr: Correction du numéro de version de boost (BZ#707786)

note: Tag: member
en: Remove reference to disappeared GS-Theme-Selector (BZ#708085)
fr: suppression de GS-Theme-Selector (BZ#708085)

note: Tag: member
en: Memory (BZ#699770, 701780)
fr: Mémoire (BZ#699770, 701780)

note: Tag: member
en: Xfce case (BZ#699977)
fr: Casse Xfce (BZ#699977)

note: Tag: member
en: Wireshark permission changes (BZ#680165)
fr: Modification des permissions de Wireshark (BZ#680165)

note: Tag: member
en: Powering off with systemd (BZ#701638)
fr: Extinction avec systemd (BZ#701638)

note: Tag: member
en: Remove Dom0
fr: Suppression de Dom0

note: Tag: member
en: Remove dnssec
fr: Suppression de dnssec

note: Tag: member
en: Remove riak
fr: Suppression de riak

note: Tag: member
en: Add warning about Network Connections
fr: Ajout d'une note à propos des connexions réseaux

note: Tag: member
en: Add prose on IcedTea
fr: IcedTea

note: Tag: member
en: Add index entries
fr: Ajout d'entrée dans l'index

note: Tag: member
en: Point Kernel to kernelnewbies (Kernel)
fr: Diriger Kernel vers kernelnewbies (Kernel)

note: Tag: member
en: Point features to F15 instead of general feature page (Overview)
fr: Diriger vers les fonctionnalités de F15 au lieu de la page général des fonctionnalités

note: Tag: member
en: Correct boxgrinder URL (Virtualization)
fr: Correction du lien de boxgrinder

note: Tag: member
en: Correct Python URL (Developer Tools)
fr: Correction du lien de Python

note: Tag: member
en: Correct Rails URL (Developer Tools)
fr: Correction du lien de Rails

note: Tag: member
en: Correct avr-gcc URL (Embedded Development)
fr: Correction du lien de avr-gcc

note: Tag: member
en: Correct avr-c++ URL (Embedded Development)
fr: Correction du lien de avr-c++

note: Tag: member
en: Correct avr-binutils URL (Embedded Development)
fr: Correction du lien de avr-binutils

note: Tag: member
en: Correct dfu-programmer URL (Embedded Development)
fr: Correction du lien de dfu-programmer

note: Tag: member
en: Correct xlog URL (Amateur radio)
fr: Correction du lien de xlog

note: Tag: member
en: Correct splat URL (Amateur radio)
fr: Correction du lien de splat

note: Tag: member
en: Remove redundant systemd and add administrative user per Rahul
fr: Suppression des références redondantes à systemd et ajout de l'utilisateur administrateur par Rahul

note: Tag: member
en: Converted beats
fr: Conversion

note: Tag: member
en: Empty Fedora 15 skeleton
fr: Initialisation du squelette Fedora 15

note: Tag: member
en: Remove boot section and with it all reference to systemd
fr: La section sur le démarrage a été supprimée, ainsi que toutes les références à systemd

note: Tag: member
en: Preparation for GA
fr: Préparation pour l'annonce générale

note: Tag: member
en: Add mouse changes
fr: Modification en rapport avec la souris

note: Tag: member
en: Add Pino/Gwibber changes
fr: Modification de Pino/Gwibber

note: Tag: member
en: Mark systemd as preview
fr: Systemd spécifié en avant-première

note: Tag: member
en: Remove draft status
fr: Marqué en version finale

note: Tag: member
en: Preparation for beta release
fr: Préparation pour la version beta

note: Tag: member
en: Initial creation of book by publican
fr: Création initiale du livre par publican

note: Tag: member
en: Initial wiki conversions
fr: Conversions initiales du wiki
